23.03.2026

Kaukolämpöakku nousee Tammisaaressa

23.03.2026 - Kaukolämpö

Kaukolämpöakku nousee Tammisaaressa

Uuden kaukolämpöakun rakennustyöt etenevät Tammisaaren lämpölaitoksella.

Valmistelevat maanrakennustyöt tehtiin viime vuoden lopulla, ja alkuvuoden aikana perustukset on saatu valmiiksi. Kevään ja kesän aikana toteutetaan asennus- ja hitsaustöitä, ja lämpöakun arvioidaan valmistuvan käyttöönottoon marraskuussa 2026.

Uusi akku on kooltaan merkittävä: sen halkaisija on 17 metriä ja korkeus noin 35 metriä, mikä vastaa hieman yli 10-kerroksista rakennusta. Akun tilavuus on noin 7 300 kuutiometriä.

Lisää joustavuutta ja tehokkuutta lämmöntuotantoon

Kaukolämpöakku tukee erityisesti Tammisaaren lämpölaitoksella kesäkuussa 2025 käyttöönotetun sähkökattilan toimintaa. Akun avulla voidaan varastoida edullisilla sähkönhinnoilla tuotettua lämpöenergiaa ja hyödyntää sitä myöhemmin tarpeen mukaan. Sähkökattiloiden käyttö on päästötöntä silloin, kun niiden käyttämä sähkö on puhdasta, esimerkiksi tuulisvoimalla tuotettua. Kaikki Raaseporin Energian omissa tuotantolaitoksissa kuluttama sähkö oli vuonna 2025 100-prosenttisesti uusiutuvaa ja sertifioitu alkuperätodistuksilla (Guarantee of Origin), jotka perustuvat yhtiön omaan tuulivoimaan.

Investointi lisää lämmöntuotannon joustavuutta ja tehokkuutta.

Investointi lämpöakkuun on osa NextGeneration Lämpö -kehityssuunnitelmaa, jonka tavoitteena on tarjota asiakkaille luotettavaa, kilpailukykyistä ja entistä kestävämpää kaukolämpöä myös tulevaisuudessa. Asiakkaamme voivat jatkossakin nauttia toimitusvarmasta ja huolettomasta kaukolämmöstä.

Jaa

Lue myös